Jak hodnotí současnou bytovou politiku města Rožnov pod Radhoštěm místopředseda Pirátů Zlínského kraje a rožnovský rodák Zdeněk Třos?
“Jsem zastáncem toho, aby město mělo co nejvíce bytů ve svém vlastnictví. Vídeň vlastní cca 220 000 bytů, což představuje asi 25 % z celkového bytového fondu. Praha má také plán, jak zlepšit bytovou situaci v metropoli. Cílem je stavět 9 000 bytů ročně a vlastnit 35 000 městských bytů do roku 2030. Naše město by mělo jít stejným směrem a spíše než se zbavovat bytů, tak naopak hledat prostředky a možnosti, jak stavět městské byty a celkově podporovat bytovou politiku v Rožnově,” říká Zdeněk.
Podle něj je také důležité, aby bylo pro obyvatele Rožnova reálné pořídit si nový byt za rozumnou cenu: “Prioritní by měla být výstavba bytů pro seniory i podpora družstevního, či spolkového bydlení. Zajištění bydlení pro seniory by částečně mohlo vyřešit upravení několika bytů z bytového fondu Rožnova na byty bezbariérové a výstavba nových bezbariérových bytů na městských pozemcích.”
“Líbí se mi spolkové bydlení tzv. baugruppe. Spolky by založily buď přímo občané, nebo prostřednictvím profesionálního organizátora či odborníka by se o městské pozemky ucházeli v soutěži, kde získají právo stavby a ze svých prostředků postaví bytový dům. Město získá v domě určitý počet bytových jednotek, v nichž může nabídnout bydlení např. seniorům nebo občanům s horší pohyblivostí.
Další možností jsou družstevní byty, kde by město zakládalo družstvo společně se soukromým partnerem. Pořizovací ceny bytů by celkově klesly až o třetinu. Ovšem město nyní nemá dostatečné množství pozemků, což může vyřešit nový územní plán a nákup pozemků,” dodává na závěr.
Jaký názor na bydlení v Rožnově máte vy? Mělo by město řešit družstevní bydlení, a případně i hledat možnosti nákupu pozemků nebo objektů, které by se daly uzpůsobit k družstevnímu bydlení?
Článek byl uveřejněn 29. září v měsíčníku Spektrum Rožnovska. Celé zářijové vydání si můžete přečíst ZDE.