Lepší než něco vyhodit, je použít to znovu nebo věcem prodloužit životnost.

Pro životní prostředí a cirkulární ekonomiku je lepší znovu používání věcí. V dnešní době nadprodukce se musíme zasadit za aktivitu, která povede ke snížení odpadů a zamezit zbytečnému vyhazování věcí, které se dají ještě využít jinak.

“Zajímavou myšlenkou je podle mě vybudování technologie Ervoeco.com. Ervoeco dokáže zpracovat netříděný i kontaminovaný odpad. Jedna jednotka ročně zpracuje 65 milionů PET lahví, 0,4 milionu použitých pneumatik a použité výrobky vrací znovu do života. Systém je navíc výdělečný s návratností investice 36–60 měsíců,” říká Zdeněk Třos, kandidát do sněmovních voleb.

Rožnovu chybí RE-USE (znovu použitelné) centrum pro podporu cirkulární ekonomiky, které by bylo součástí sběrného dvora. Centrum má za cíl opětovné využití starých výrobků. Má ho již Ostrava, Brno, Praha i Hutisko-Solanec, dokonce ve Švédsku bylo založeno obchodní centrum s výhradně již použitým a opraveným zbožím. Město by mělo také podporovat výsadby popínavých rostlin na fasádách průmyslových budov včetně zadržování vody ze střech těchto i městských objektů.

Dále výsadbu stínící zeleně a původních druhů dřevin v městských lesích, zadržování vody pomocí tújí, drobných vodních ploch či mokřadů, znovu zakládání opravárenských firem (například opravna obuvi).

“Dlouhodobě v Rožnově překračujeme limit benzo(a)pyrenu – hlavními zdroji znečištění je doprava a lokální topeniště. Ekvivalent CO2 na obyvatele ČR je kolem 12 tun za rok, čímž se dostáváme na přední příčky EU. Začít může každý z nás. Méně vyhazovat potraviny, nakupovat s rozvahou, využívat hromadnou dopravu, zateplovat budovy, používat ekologická topení, snížit spotřebu živočišných produktů a někdy i nadřazovat ekologické zájmy nad ekonomické,” doplňuje Zdeněk Třos.

Článek byl uveřejněn 29. března v měsíčníku Spektrum Rožnovska. Celé březnové vydání si můžete přečíst ZDE.