Chtěl bych být "obvodním ombudsmanem" a sloužit lidem, říká pirátský kandidát do Senátu Aleš Fuksa

30. 03. 2018
Chtěl bych být
Chtěl bych být

Uspěl v pirátských primárkách v konkurenci dalších sedmi kandidátů, 29. března podal oficiální přihlášku a po Velikonocích jemu a Pirátům oficiálně začíná kampaň před senátními volbami ve zlínském 78. obvodu. Novinář Aleš Fuksa se s Piráty v zádech v regionu “popere” o místo, které v Senátu svou rezignací uvolnil František Čuba. “Zneužil voliče ke svému prospěchu. A neměl jako správný chlap koule na to rezignovat dříve,” říká na adresu velkopodnikatele regionální reportér s téměř dvacetiletou praxí. Přečtěte si první rozhovor s naším kandidátem do Senátu.

Co říkáš na systém primárních voleb, který Piráti pro výběr kandidátů používají?

Je to krok vedoucí k větší transparentnosti. Ale hodnotit by jej měli ti, kteří hlasovali. Projít si tříhodinovým otevřeným “grilováním” pro mne bylo novou zkušeností. Jsem zvyklý grilovat, ne být grilován :)

Čeho bys chtěl v Senátu dosáhnout?

V něm i mimo něj bych rád spojoval lidi, kteří to myslí s naší malou zemičkou dobře. Ne je rozděloval, jak je teď běžným zvykem. Byl bych rád prodlouženou rukou pro ty, kteří ve svém zvoleném zástupci vidí sami sebe, jen s rozšířenými možnostmi. Svým dvěma dcerkám odmalička vštěpuju do hlavy, že existují tři druhy lidí. Ovečky, vlci a ovčáčtí psi. A vždycky jim říkám, že lidi je třeba před vlky chránit, pomáhat jim a ukazovat správnou cestu, i když někdy remcají. A to by měl být i úděl senátora. Senátorství vnímám jako práci.

Mezi lidmi bych rád dosáhl zvýšení důvěry v samotnou horní komoru. Aby oni sami pochopili, jakou má Senát v ruce moc. Zatím ji má, alespoň co do názoru řady lidí, moc malou, ale je to proto, že není mediálně příliš vidět. Když se dostanu na post senátora, budou lidé kolem mne (třeba na sociálních sítích) vědět každý den, co ta práce obnáší. A nejen na půdě Senátu, ale hlavně ve zlínské kanceláři, kde bych se chtěl setkávat s lidmi a být pro ně “obvodním ombudsmanem”. Sloužit lidem, kteří mohou přicházet se zajímavými podněty a pak se rozhodnout a pokusit se je přenést jakoukoliv možnou cestou do praxe. Jinak nečekám, že během chvilky ohromím v případě zvolení vybrané senátní výbory nebo pak senátory obecně svými návrhy na změny předkládaných zákonů. Nicméně stát se to může. To už jsou pak věci týkající se diskuse a selského rozumu, který někdy používají v dobré víře i předsedové justičních senátů v procesech, kde je omezené množství důkazů.

Když jsme u té chvilky… Myslíš, že mandát na dva roky má smysl?

Má smysl pro ten pocit, že člověk může spustit revoltu a být součástí té změny, která bude, doufám, znamenat odklon od směřování dvojice Miloš Zeman + Andrej Babiš a přinejmenším udržení současného stavu věci především v zákonech týkajících se svobody slova a svobodného přístupu k informacím. Důležitá bude stálá a hlavně výrazná podpora nezávislosti médií, především pak veřejnoprávních. To jsou oblasti, které jsou mi profesně nejbližší.

Jak může práce v Senátu ovlivnit život lidí ve Zlíně a okolí?

Proč někoho ovlivňovat? Když je mnohdy lepší samotným lidem naslouchat a případně pomoci. Skupině lidí i jednotlivcům, ale i spolkům atd. například. Referováním v Senátu i formou nezištné pomoci zastáním se některých lidí či skupin na úřadech, institucích a podobně. Příklad za všechny? Piráti měli připravenou v Kroměříži pěknou akcičku s důchodci a dětmi z mateřských škol, ale nakonec skončila tato akce nezdarem. Můžete se jich zeptat, proč. A z pozice senátora bych mohl tyto aktivity viditelněji a aktivněji podporovat. Například jednáním se zástupci města.

Jak vnímáš instituci Senátu a jak myslíš, že ji vnímá veřejnost?

Jak jsem již jinde řekl, je to záchranná brzda demokracie a uvědomuje si to stále více lidí. Nynější doplňovací květnové volby na Zlínsku mohou být navíc do velké míry lakmusovým papírkem nálady samotných voličů. A pokud vyjdou ve prospěch Pirátů a mne jako nezávislého kandidáta, mohou se stát počáteční přívalovou vlnou pro podzimní senátní volby v jedné třetině horní komory. A tím spustit revoltu za demokracii v Senátu. Tyto květnové v jediném zlínském 78. obvodu tak mohou pro podzimní hlavní mnoho napovědět. Buď lidé touží po změně, nebo je jim to jedno a zvolí kandidáta z tradičních stran.

“Novinářem budu dál, kandidatura mou objektivitu neovlivní.”

Vítěz voleb nahradí Františka Čubu, který se ve funkci moc nepředvedl a nakonec pod tlakem rezignoval. Jak hodnotíš jeho stopu v Senátu?

To, jakou stopu zanechal, vidí každý. Naposledy se účastnil zasedání 24. srpna 2016. Pak už chyběl z různých zdravotních důvodů. Nebýval často k zastižení ani ve své senátorské kanceláři ve Zlíně, kde jsem ho i já v rámci výkonu své práce několikrát hledal. Co si o tom myslet… Že je to špatně. Zneužil voliče ke svému prospěchu. A neměl jako správný chlap koule na to rezignovat dříve. Přeji tomuto starému pánovi klid a pohodu při důchodu. A přál jsem mu ho už před senátními volbami v roce 2014, které vyhrál.

Co Aleš Fuksa kandidát vs. Aleš Fuksa novinář? Neovlivní kandidatura tvou práci?

Autor článku

Marek HouserMarek Houser

Marek Houser

předseda KS Zlínský kraj, marketingový specialista

+420 725 611 894
marek.houser@pirati.cz

Navrhni úpravu