Výstavba nového Kulturního centra rezonuje mezi obyvateli Rožnova už od posledních obecních voleb. Nyní před novými volbami se k tomuto tématu vyjadřují skoro všechny politické uskupení, přinášejí volební sliby a navrhují řešení. Od nás jednoduché a rázné řešení neuslyšíte, takové řešení totiž neexistuje, a vysvětlíme proč.
Odsouhlasením stavby, vysoutěžením zakázek a podepsáním smluv nám k ekonomické stránce stavby přibyla také právní stránka věci. Město podpisem smluv vstoupilo do právních vztahů s vysoutěženými dodavateli, které všem stranám (dodavatelům i investorovi) přináší vzájemná práva i povinnosti. Tento důležitý právní aspekt lze nejlépe splnit dodržením všech podepsaných smluv. Smlouvy již nelze jednoduše měnit politickým rozhodnutím zastupitelstva, ale pouze vzájemnou dohodou smluvních stran v rámci zákona nebo při nepříznivém vývoji dlouhodobým soudním sporem, kterému se jistě všechny smluvní strany snaží vyhnout.
Jaké lze tedy očekávat dopady při každé z variant řešení situace?
Varianta zastavení stavby
Nikdo z navrhovatelů tohoto řešení nepředložil právní analýzu, ani výpočet nákladů na zastavení stavby. Než proběhne první "rozhodovací" povolební zastupitelstvo, tak uplynou dva měsíce a nikdo není schopen nyní odhadnout, v jaké fázi bude prostavěnost. Při zastavení stavby bude totiž město povinno uhradit dodavatelům veškeré již vynaložené náklady. A v případě jednostranného zastavení stavby ze strany města hrozí také pokuty za nedodržení smluv všem vysoutěženým dodavatelům. Zaplatíme tak nemalou částku, zůstane nám rozestavěná stavba a jakékoliv rozumné řešení odsunuto na neurčito.
Pokračování stavby
Podle informací na posledním zastupitelstvu zapojí město do financování našetřených 93 milionů, je potvrzená dotace na pasivní standard 50 milionů, potvrzená dotace z kraje na 15 milionů, je podaná žádost na pasivní standard II na dalších 70 milionů a podaná žádost do Národního fondu obnovy na 30 milionů. Na dofinancování projektu by pak bylo potřeba 102 milionů. Vylepšila se tudíž finanční stránka stavby.
Je zde však riziko nedokončení stavby v dohodnutém termínu a ztráty dotací na pasivní standard, které mají podmínku kolaudace stavby do konce roku 2023. Riziko je o to vyšší, že vznikly prostoje při řešení nedostatků stavby mezi projektantem a dodavatelem, kdy projektant zřejmě některé vady v projektu neuznal, či je chtěl řešit během stavby a dodavatel je požadoval vyřešit již před zpracováním výrobní dokumentace, což mu jako správný postup také potvrdil Dřevařský ústav, jehož vyjádření předložil na posledním zastupitelstvu.
Snaha města dokončit stavbu v dohodnutém termínu a za vysoutěženou cenu 360 milionů se nám nyní jeví jako nejlepší řešení, ačkoliv přináší svá rizika. Po volbách se v zastupitelstvu zasadíme o to, aby šlo vše podle plánu.